Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Pielęgnacja cery suchej

Ocena (0 / 5,00)
 

Skóra sucha charakteryzuje się niska zawartością wody w naskórku. Zjawisko to nie tylko staje się przyczyna dyskomfortu związanego z uczuciem napięcia i ściągnięcia skóry, ale również często ma związek z zaburzeniami rogowacenia i eksfoliacji (złuszczania się) naskórka.

 

Dlaczego mam suchą skórę?

Przyczyny występowania suchości skóry są bardzo różne. Najczęściej dochodzi do nakładania się kilku czynników.

Niska zawartość wody w skórze

Po pierwsze, obniżona zawartość wody w naskórku wynika z zaburzonej funkcji barierowej skóry. Najsilniejsze właściwości barierowe przypisuje się najbardziej zewnętrznie położonej warstwie naskórka, nazywanej warstwą rogową. W przypadku zaburzeń funkcjonowania warstwy rogowej może dochodzić do zwiększenia jej przepuszczalności i wzmożonej utraty wody.

Niski poziom NMF

Kolejnym powodem pojawiania się suchości skóry jest obniżona ilość naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – Natural Moisturizing Factor) oraz obniżona aktywność gruczołów łojowych.

Czynniki środowiskowe

Czynniki środowiskowe, sprzyjające uszkodzeniom warstwy rogowej, dodatkowo nasilają suchość skóry. Należą do nich: nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, suche powietrze, mróz, czynniki chemiczne (w tym detergenty i środki myjące) oraz silne odwodnienie organizmu (np. spowodowane wymiotami lub biegunką).

Należy pamiętać, że skóra sucha nie jest przeciwieństwem skóry tłustej. Bardzo często mamy do czynienia ze skóra suchą i tłustą jednocześnie, w zależności od obszaru ciała. W takich przypadkach najistotniejszą przyczyną różnicującą typ cery jest ilość i aktywność gruczołów łojowych. Skórze suchej bardzo często towarzyszy nadmierna wrażliwość (skóra sucha-wrażliwa) oraz skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych (skóra sucha-naczyniowa).

 

Oczyszczanie skóry suchej

Oczyszczanie skóry suchej powinno odbywać się przy użyciu letniej (nie gorącej) wody o wysokiej czystości. Obecność chloru, wapnia lub innych związków mineralnych może powodować nadwrażliwość skóry suchej i potęgować uczucie dyskomfortu. Oczyszczanie można wykonywać również wybierając kosmetyki nie wymagające dodatkowego stosowania wody, jak np. mleczka oczyszczające lub płyny micelarne. Należy jednak przykładać szczególną uwagę do wyboru preparatu o wysokiej jakości. W innym przypadku efekt może być przeciwny do zamierzonego. W przypadku preparatów myjących typu syndet, combo czy mydło należy pamiętać, że wysoka zawartość środków powierzchniowo czynnych sprzyja nadmiernemu odtłuszczaniu powierzchni skóry oraz wymywaniu lipidów wchodzących w skład bariery naskórkowej. Do najmniej pożądanych należy zaliczyć sole siarczanów alkoholi tłuszczowych. W oczyszczaniu skóry suchej zastosowanie powinny znaleźć preparaty o możliwie wysokiej zawartości składników renatłuszczających typowych dla kremów czy balsamów.

 

Złuszczanie

Złuszczanie martwego naskórka przyspiesza odnowę komórkową a więc sprzyja odbudowie warstwy rogowej. Niemniej jednak w przypadku cery suchej, w warunkach domowych, eksfoliację powinno wykonywać się raczej przy użyciu peelingów chemicznych lub enzymatycznych niż mechanicznych i nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie.

 

Natłuszczanie i nawilżanie skóry suchej

Szczególna wagę należy przywiązać również do wyboru preparatów pielęgnacyjnych. Lekkie kremy o niewielkiej zawartości składników tłuszczowych mogą okazać się niewystarczające i działać zbyt krótko. Lepiej będą sprawdzały się formy o wyższej konsystencji, oparte na naturalnych masłach roślinnych i woskach oraz substancjach nawilżających bezpośrednio, jak gliceryna czy sorbitol.

Cenne składniki przy pielęgnacji suchej skóry:

  • składniki tłuszczowe: oleje roślinne, masła roślinne, woski stałe, frakcja niezmydlalna soi.
  • składniki aktywne: witamina E, ceramidy, cholesterol, skwalen, skwalan, ekstrakt z prawoślazu, ekstrakt z jabłka, aloe vera.
  • wielkocząsteczkowe substancje nawilżające: wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy, pseudokolagen.
  • niskocząsteczkowe substancje nawilżające: gliceryna, PCA, mocznik, sorbitol, pantenol, alantoina, małocząsteczkowy kwas hialuronowy, honeyquat.
 
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj